Wettelijk kader en politieke aspecten

Symposium
Paleis der Academiën – Albert I-zaal (auditorium / gelijkvloers)
Organisatie
Activiteiten in het kader van de Lentecyclus
Taalregime: Nederlands / Frans
Wetgeving en beleid zijn nauw met elkaar verbonden. In alle domeinen is er sprake van een wisselwerking. Dat is zowat het opstapje voor de laatste bijeenkomst van 20 mei die in het teken staat van het wettelijk kader en de besluitvorming.
Terwijl de juriste Marie-Sophie de Clippele de toepassing van de restitutiewetgeving in België met die in Frankrijk en Nederland vergelijkt, stelt de historicus en antropoloog Maarten Couttenier de vraag hoe de repatriëring van menselijke resten die zich in museale collecties bevinden praktisch georganiseerd kan worden.
Omdat er in zowat alle landen met een koloniaal verleden, maar zeker in België, uiteenlopende visies bestaan over het doel en de uitvoering van een teruggavebeleid, nodigden de initiatiefnemers ook een vooraanstaande vertegenwoordiger van de Congolese diaspora in België uit. Mireille-Tsheusi Robert gaat dieper in op de betrokkenheid van het maatschappelijk middenveld bij de totstandkoming van de Belgische restitutiewet van 3 juli 2022.
Net zoals bij de twee voorgaande sessies krijgen de toehoorders de kans om vragen te stellen. Stijn Vercruysse, Afrika-specialist en journalist bij de VRT, modereert het debat.
Inschrijven voor dit evenement is gratis, maar wel verplicht.
13:15 Ontvangst met koffie (Marmeren Zaal - eerste verdieping)
14:00 Verwelkoming door Karel Velle (KVAB)
14:15 Marie-Sophie de Clippele (Université catholique de Louvain / Saint-Louis Bruxelles) - Wie bewijst wat? Vergelijking tussen de Belgische, Franse en Nederlandse restitutiecriteria voor koloniale collecties
14:45 Maarten Couttenier (KMMA) – Voorouderlijke resten en repatriëring
15:15 Mireille-Tsheusi Robert (Présidente de Fémïya – pédagogue et auteure féministe et décoloniale) – La restitution et le rôle des diasporas
15:45 Korte Pauze
16:00 Debat en Q&A onder leiding van Stijn Vercruysse (VRT)
17:00 Slot
Het volledige programma, met meer informatie over de lezingen en de sprekers, is hierboven terug te vinden als bijlage.