Leden

Nl

De Academie is een genootschap van excellente wetenschappers, kunstenaars en bedrijfsleiders. Leden van de Academie worden voor het leven benoemd en treden toe tot één van de vier klassen: Natuurwetenschappen, Menswetenschappen, Kunsten, Technische wetenschappen. De leden van de Academie vergaderen frequent in het Paleis der Academiën en bespreken er actuele evoluties in de samenleving vanuit interdisciplinair perspectief. De Academie onderhoudt banden met gerenommeerde experten die verkozen zijn tot buitenlandse leden. Men kan niet kandideren voor lidmaatschap van de Academie. Na voordracht door drie peters of meters binnen de Academie worden de nieuwe leden verkozen.

Vanessa Joosen
Klasse Menswetenschappen
Lidmaatschap: Lid
Sinds: 2023
Titel: Prof.
Discipline: Letterkunde
Affiliatie: Verbonden aan de Faculteit Letteren en Wijsbegeerte (UAntwerpen)
Samenvatting:
Specialist op het gebied van de kinder- en jeugdliteratuur in het Engels en het Nederlands. Bijzondere aandachtsgebieden: de studie van leeftijd, sprookjes, jeugdliteratuur in vertaling, de geschiedenis van de jeugdliteratuur en digital humanities.
Activiteiten:
Ondervoorzitter van de International Research Society in Children's Literature (sinds 2023); Recensent voor de Standaard der Letteren; organisator van de Children's Literature Summer School
Opleiding:
Doctor in de Taal- en Letterkunde (2008), Universiteit Antwerpen, MA in English Literature / Children's Literature (2003), Roehampton University, UK; Lic. Germaanse filologie (2001), Universiteit Antwerpen; Lerarenopleiding, Universiteit Antwerpen
Prijzen:
Children's Literature Association Honor Award for Edited Volume (Grimm's Tales Around the Globe), 2016; American Library Association Choice Award for Outstanding Academic Publication, 2012; Prijs van de onderzoeksraad Herman Deleeck, 2010
Vanessa Joosen
Menswetenschappen
Letterkunde
Greet Keppens
Klasse Technische wetenschappen
Lidmaatschap: Lid
Sinds: 2015
Titel: Ir.
Discipline: Levensmiddelentechnologie
Opleiding:
Bio-ingenieur
Discipline:
Voedingsindustrie
Greet Keppens
Technische wetenschappen
Levensmiddelentechnologie
Karel Kersters
Klasse Natuurwetenschappen
Lidmaatschap: Erelid
Sinds: 1998
Titel: Prof. dr.
Discipline: Biochemie
Biologie
Samenvatting:
Microbioloog met als belangrijkste onderzoeksgebieden vergelijkende biochemie en enzymologie van koolhydraatmetabolismen van verschillende bacteriële groepen, taxonomische en ecologische studies van verschillende Proteobacteria en melkzuurbacteriën, ontwikkeling van computerondersteunende bacteriële systematiek.
Activiteiten:
Docent (1972), hoogleraar (1978), gewoon hoogleraar (1990) Laboratorium voor Microbiologie, Fac. Wetenschappen, UGent; directeur (1989-1998) BCCM/LMG bacteriënverzameling, een project van de POD Wetenschapsbeleid.
Opleiding:
Dr. Zoö;logische Wetenschappen (1964) RUG.
Prijzen:
Laureaat KAWLSK (1967), Bergey Award USA (1996).
Discipline:
Bacteriologie
Lidmaatschap:
Lid Nederlandse Vereniging voor Microbiologie, Belgische Vereniging voor Microbiologie, Société Française de Microbiologie, American Society for Microbiology, Society for general Microbiology.
Karel Kersters
Natuurwetenschappen
Biochemie , Biologie
Erelid
Bart Keunen
Klasse Menswetenschappen
Lidmaatschap: Lid
Sinds: 2015
Discipline: Literatuurwetenschap
Affiliatie: Verbonden aan de Vakgroep Letterkunde (UGent)
Bart Keunen
Menswetenschappen
Literatuurwetenschap
Joep Konings
Klasse Menswetenschappen
Lidmaatschap: Lid
Sinds: 2011
Titel: Prof. dr.
Discipline: Economie
Affiliatie: Verbonden aan de Faculteit Economie en Bedrijfswetenschappen (KU Leuven)
Activiteiten:
Gewoon hoogleraar Katholieke Universiteit Leuven
Joep Konings
Menswetenschappen
Economie
Liesbet Lagae
Klasse Technische wetenschappen
Lidmaatschap: Lid
Sinds: 2016
Discipline: Elektrotechniek
Affiliatie: Verbonden aan IMEC
Website: www.imec.be
Liesbet Lagae
Technische wetenschappen
Elektrotechniek
Paul Lagasse
Klasse Technische wetenschappen
Lidmaatschap: Erelid
Sinds: 1996
Discipline: Elektrotechniek
Computertechniek
Affiliatie: Verbonden aan de Vakgroep Informatietechnologie (UGent)
Samenvatting:
Autoriteit op het vlak van telecommunicatie en informatietechnologie.
Activiteiten:
Docent (1977), gewoon hoogleraar (1981), voorzitter vakgroep Informatietechnologie (1992) RUG; voorzitter Wetenschappelijk Comité van de Koninklijke Sterrenwacht van België (1992); secretaris-generaal URSI.
Opleiding:
Burgerlijk elektrotechnisch ingenieur (1969), dr. ir. (1972) RUG.
Prijzen:
AIG-prijs (1968), prijs Isabella van Portugal (1969), studentenprijs KVIV (1969), wetenschappelijke Louis Empainprijs (1976), Winkler Prinsprijs (1976), prijs ACEC-100ste verjaardag (1982), alumniprijs (1982).
Leerstoelen:
Francquileerstoel VUB (1987).
Lidmaatschap:
Lid en voorzitter (1999) raad van bestuur IWT, beheerraad Belnet, raad van bestuur Flanders Technology International, raad van bestuur Technopolis, raad van toezicht ICTRegie Nederland, strategische adviesraad TNO-ICT Nederland, conseil scientifique Supelec Frankrijk, conseil scientifique Institut Télécom Frankrijk, Institute of Electrical and Electronic Engineers.
Paul Lagasse
Technische wetenschappen
Elektrotechniek, Computertechniek
Erelid
Mathijs Lamberigts
Klasse Menswetenschappen
Lidmaatschap: Lid
Sinds: 2011
Discipline: Moderne geschiedenis (1870-heden)
Oudheid (tot 500)
Affiliatie: Verbonden aan de Faculteit Theologie en Religiewetenschappen (KU Leuven)
Samenvatting:
Classicus en theoloog
Activiteiten:
Gewoon hoogleraar Katholieke Universiteit Leuven
Discipline:
theologie
Mathijs Lamberigts
Menswetenschappen
Moderne geschiedenis (1870-heden), Oudheid (tot 500)
André Laporte
Klasse Kunsten
Lidmaatschap: Erelid
Sinds: 1990
Discipline: Muziek
Compositie
Samenvatting:
Componist van expressieve en narratieve werken in de meest uiteenlopende stijlen, o.m. Kafka-opera Das Schloss (1986).
Activiteiten:
Productieleider BRT; artistiek directeur BRT Filharmonisch Orkest (1963-92); directeur Artistieke Ensembles BRTN (1992-96); docent compositie Koninklijk Muziekconservatorium Brussel en Muziekkapel Koningin Elizabeth Waterloo.
Opleiding:
Lemmensinstituut Mechelen (1949-58): orgel, piano, harmonie, contrapunt, fuga; lic. Muziekwetenschappen (1957) KU Leuven.
Prijzen:
Lemmens-Tinelprijs (1958), Koopalbeurs (1971 en 1975), ITALIA-prijs (1976), componist van het verplicht werk voor viool Koningin Elisabeth-wedstrijd 1989, Visser-Neerlandiaprijs (2002), René Snepvangersprijs (2008), Klara carriè;reprijs (2013).
Ordes:
Ridder in de orde van Leopold II, ridder in de Leopoldsorde, officier in de Leopolds­orde, commandeur in de orde van Leopold II, commandeur in de Leopoldsorde, grootofficier in de Kroonorde, grootofficier in de Leopoldsorde.
Lidmaatschap:
Voorzitter Belgische afdeling van de International Society for Contemporary Music; erelid International Society for Contemporary Music.
André Laporte
Kunsten
Muziek, Compositie
Erelid
Godelieve Laureys
Klasse Menswetenschappen
Lidmaatschap: Lid
Sinds: 2007
Titel: Em. prof. dr.
Discipline: Taalkunde
Affiliatie: Verbonden aan de Vakgroep Taalkunde (UGent)
Samenvatting:
Specialiste op het gebied van de Scandinavistiek, i.h.b. de Zweedse taalkunde. Haar onderzoek heeft betrekking op de contrastieve grammatica en contrastieve lexicologie van het Zweeds/Noors/Deens en het Nederlands en op natiegebonden taalvariatie en taalpolitiek.
Activiteiten:
Gewoon hoogleraar (1984), onbezoldigd gasthoogleraar (1992) Scandinavische Taal- en Letterkunde rijksuniversiteit Groningen; gewoon hoogleraar (1990) en vakgroepvoorzitter RUG; directeur Interuniversitair Centrum voor Scandinavische Studies.
Opleiding:
Dr. Germaanse Filologie (1979) RUG.
Ordes:
Ridder in de orde van de Poolster; officier in de orde van Oranje-Nassau.
Discipline:
scandinavistiek
Lidmaatschap:
Corresponderend lid Taal- en Letterkunde-genootschap van de Finse Academie; lid Swedish Institute of Management, Stichting Scandinavian Transfer Centre Groningen.
Godelieve Laureys
Menswetenschappen
Taalkunde
Rob Lenaers
Klasse Technische wetenschappen
Lidmaatschap: Erelid
Sinds: 2002
Titel: Ir.
Discipline: Bouwkunde
Affiliatie: Ere-voorzitter Vanhout N.V.
Samenvatting:
Landmeter en ingenieursfuncties bij SA CETEP (1964-1966), NV Transporoute & Travaux (1966-1969) en het Wegenfonds (1969-1972); technisch directeur (1972-1977), algemeen directeur (1977-1996), gedelegeerd bestuurder (1980-2005), voorzitter (2006) NV Vanhout (maakt nu deel uit van BESIX); Vice-President Corporate Relations (2004) BESIX.
Activiteiten:
Voorzitter raad van bestuur Lessius Hogeschool Antwerpen, beleidsraad Instituut De Nayer Sint-Katelijne-Waver; ondervoorzitter Hogeschool voor Wetenschap en Kunst Brussel; lid Inrichtende Overheid van de KU Leuven, raad van bestuur VBO; ere-voorzitter Confederatie Bouw, Vlaamse Confederatie Bouw, WTCB; bestuurder Koninklijk College der Eretekens van de Arbeid.
Opleiding:
Burgerlijk bouwkundig ingenieur (1964) KU Leuven; meetkundige (1971) Centrale Examencommissie.
Ordes:
Officier in de Kroonorde; eredeken van de Arbeid; bronzen Huldepenning-ereteken van de Arbeid eerste-; klasse; emeritus-eredeken van de Arbeid; commandeur in de orde van Leopold II; Grootofficier in de Leopoldsorde
Rob Lenaers
Technische wetenschappen
Bouwkunde
Erelid
Ron Lesthaeghe
Klasse Menswetenschappen
Lidmaatschap: Lid
Sinds: 1996
Titel: Prof.
Discipline: Statistiek en methodologie
Sociologie
Samenvatting:
Socioloog, werkt vooral over demografische onderwerpen Europa, Afrika, Amerikas.
Activiteiten:
Gewoon hoogleraar (1978), voorzitter Centrum voor Sociologie (1984-88), decaan faculteit Economische, Sociale en Politieke Wetenschappen (1989-91), emeritus VUB. L. Colsonleerstoel Institut des Sciences Politiques de Paris (1989-91), J. Leclercqleerstoel UCL (1995-96), Erasmus leerstoel Harvard University (2002), visiting professor University of Michigan, distinguished visiting professor University of California Irvine. Buitenlands lid van de Koninklijke Nederlandse Academie Wetenschappen (KNAW) en de US National Academy of Sciences (NAS). Lid Academia Europaea
Opleiding:
M.A. Sociologie/Demografie (Brown University 1968), dr. Sociale Wetenschappen (Universiteit Gent 1970).
Prijzen:
Irene B. Taeuber Award Population Association of America (2003), FWO Solvay Prize (2005), laureaat International Union Scientific Study of Population (2008). Verkozen lid Kon. Nederlandse Academie voor Wetenschappen (KNAW), United States National Academy of Sciences.
Ordes:
Groot-Officier Kroonorde
Discipline:
demografie
Ron Lesthaeghe
Menswetenschappen
Statistiek en methodologie, Sociologie
Jan Leuridan
Klasse Technische wetenschappen
Lidmaatschap: Lid
Sinds: 1998
Discipline: Werktuigkunde
Mechanica
Affiliatie: Executive Vice-President & CTO van LMS International
Samenvatting:
Testtechnieken voor dynamische sterkteberekening, akoestische metingen.
Activiteiten:
Research Engineer (1981-1982) SDRC (Structural Dynamic Research Corporation), Milford, Ohio (VS); bestuurder, Executive Vice-president & CTO LMS International; voorzitter (1999) Vlaams Software Platform.
Opleiding:
Burgerlijk werktuigkundig ingenieur (1980) KU Leuven; MSc. in Mechanical Engineering (1981), Ph.D. (1984) College of Mechanical Engineering, universiteit Cincinnati.
Leerstoelen:
Elected fellow of the Belgian American Educational Foundation (BAEF) (1980).
Lidmaatschap:
Vice-President Belgian Society of Mechanical and Environmental Engineering (1996-2001); lid directie­raad Agoria Vlaanderen, Society of Automotive Engineers (US).
Jan Leuridan
Technische wetenschappen
Werktuigkunde, Mechanica
Claude Libert
Klasse Natuurwetenschappen
Lidmaatschap: Lid
Sinds: 2020
Discipline: Cel- en moleculaire biologie
Dierwetenschappen
Affiliatie: Verbonden aan de Vakgroep Biomedische Moleculaire Biotechnologie (UGent)
Samenvatting:
Expert in pathofysiologie van zoogdieren, meer bepaald sepsis en inflammatie, via een genetische aanpak.
Activiteiten:
Gewoon Hoogleraar, lesgever cursussen met betrekking tot genome editing in zoogdieren; Secretaris examen commissie opleiding Biochemie & Biotechnologie; groepsleider van groep `Mouse Genetics in Inflammation' met als topic het begrijpen en bestrijden van sepsis. Lid van talrijke review panels, o.a. meerdere FWO commissies.
Opleiding:
Dr. Wetenschappen (1993); Groepsleider bij VIB (vanaf 1997); Hoofddocent UGent (2003); Hoogleraar (2012); Gewoon Hoogeraar (2020). FWO aspirant en postdoctoraal onderzoeker. Buitenlands verblijf 1994-1995 IRBM Rome, Italië.
Prijzen:
1987: Afstudeerprijs Hofmann-La Roche; 1997: Driejaarlijkse prijs J. B. Van Helmont voor Pathophysiologie, Biophysica en Biochemie, door de Koninklijke Vlaamse Academie voor Geneeskunde; 1999: Prijs van de KVAB, sectie Biochemie, Moleculaire Biologie, Biotechnologie en Gentechnologie; 2000 Award Pharmacia
Claude Libert
Natuurwetenschappen
Cel- en moleculaire biologie, Dierwetenschappen
Ilse Logie
Klasse Menswetenschappen
Lidmaatschap: Lid
Sinds: 2023
Titel: Prof. dr.
Discipline: Letterkunde
Taalkunde
Affiliatie: Verbonden aan de Faculteit Letteren en Wijsbegeerte (UGent)
Samenvatting:
Specialist Latijns-Amerikaanse literatuur. Focus op hedendaagse literatuur uit de Cono Sur (Argentinië, Chili, Uruguay). Onderzoek naar de representatie van diverse vormen van geweld in literatuur, naar literair vertalen, meertaligheid en culturele transfer.
Activiteiten:
Hoogleraar Latijns-Amerikaanse letterkunde UGent
Opleiding:
Doctor in de Letterkunde, UA 1997; Licentiaat Romaanse Filologie, UGent, 1986; Kandidaat in de Romaanse filologie, KUL, 1984.
Ilse Logie
Menswetenschappen
Letterkunde, Taalkunde
Egbert Lox
Klasse Technische wetenschappen
Lidmaatschap: Lid
Sinds: 2006
Titel: Prof.
Discipline: Technische wetenschappen
Materiaalkunde
Affiliatie: Algemeen Voorzitter van de ie-net
Samenvatting:
Katalyse, anorganische chemie, chemische technologie, batterijen, non-ferro metallurgie, moderne onderzoeksmethoden (high throughput experimentatie, computersimulaties), creativiteitstechnieken, technologie-roadmapping en scenario-opbouw, management van R&D, advocacy, diplomatieke contacten, wetgeving, Europese Unie,presentaties, voordrachten, strategische analyses
Activiteiten:
Deeltijds docent (2000) faculteit Werktuigkunde Karlsruhe Institute of Technology (KIT), Duitsland, (2004) IFP School, Frankrijk, (2004) AutoUni Volkswagen, Duitsland; Vice-president Umicore te Olen en Hanau; verscheidene managementsopdrachten (1987-2005) van Degussa in Hanau, Duitsland.
Opleiding:
Burgerlijk scheikundig ingenieur (1982), dr. ir. (1987) RUG.
Prijzen:
A.T. Colwell Merit Award van de Society of Automotive Engineers (VS) (1998).
Lidmaatschap:
Lid Vereniging voor Katalyse van de Dechema, Duitsland.
Egbert Lox
Technische wetenschappen
Technische wetenschappen, Materiaalkunde
Petra Maclot
Klasse Kunsten
Lidmaatschap: Lid
Sinds: 2018
Discipline: Bouwkunst
Archeologie
Affiliatie: Verbonden aan het Departement Architectuur (KU Leuven)
Samenvatting:
Bouwhistorica en -archeologe & monumentenzorger, gespecialiseerd in burgerlijke gebouwen en stadsontwikkeling uit de Moderne Tijd, met focus op Antwerpen, woningbouw en interieurafwerking. Onderzoeksrapporten, publicaties, voordrachten.
Activiteiten:
Erfgoedonderzoeker met losse contracten (1977-1989); Zelfstandig bouwhistorica (1990-2012, 2014-2017); Postdoctoraal onderzoeker FWO-Vlaanderen (2017-2020)
Opleiding:
Binnenhuisarchitectuur (1977, Nationaal Hoger Instituut voor Bouwkunst en Stedenbouw Antwerpen); postgraduaat Monumenten en Landschappen (1984, Nationaal Hoger Instituut voor Bouwkunst en Stedenbouw Antwerpen); licentiaat Geschiedenis / Middeleeuwen (2006, Universiteit Antwerpen); Dr. Ingenieurswetenschappen/Architectuur (2014, KU Leuven)
Prijzen:
Prijs Erik Duverger 2017
Lidmaatschap:
Antwerpse Vereniging voor Bouwhistorie en Geschiedenis (bestuur)
Petra Maclot
Kunsten
Bouwkunst, Archeologie
Bea Maes
Klasse Menswetenschappen
Lidmaatschap: Lid
Sinds: 2013
Titel: Prof. dr.
Discipline: Pedagogiek
Affiliatie: Verbonden aan de Faculteit Psychologie en Pedagogische Wetenschappen (KU Leuven)
Samenvatting:
orthopedagoge
Activiteiten:
Gewoon hoogleraar aan de Faculteit Psychologie en Pedagogische wetenschappen van de KU Leuven; decaan van de faculteit PPW
Opleiding:
Katholieke Universiteit Leuven
Discipline:
othopedagogie
Bea Maes
Menswetenschappen
Pedagogiek
Francis Maes
Klasse Kunsten
Lidmaatschap: Lid
Sinds: 2009
Discipline: Musicologie
Affiliatie: Verbonden aan de Vakgroep Kunst-, Muziek- en Theaterwetenschappen (UGent)
Samenvatting:
Musicoloog met de geschiedenis van de 19de en 20ste eeuwse muziek als specialiteit, i.h.b. Russische en Oost-Europese muziek.
Activiteiten:
Research fellow (1994) universiteit California, Berkeley; artistiek directeur (1996) Festival van Vlaanderen; docent (1998) KUB, (2002) UGent.
Opleiding:
Studies notenleer en kunstgeschiedenis (1983) Koninklijk Vlaams Muziekconservatorium Antwerpen; aggregaat Hoger Onderwijs (1987); dr. Kunstgeschiedenis en Oudheidkunde (1993) UGent.
Prijzen:
Floris van der Muerenprijs (1988), Fulbright-Hays Award (1994).
Lidmaatschap:
Voorzitter Koninklijke Vereniging voor Muziekgeschiedenis.
Francis Maes
Kunsten
Musicologie
Karen Maex
Klasse Natuurwetenschappen
Lidmaatschap: Lid
Sinds: 2009
Titel: Prof. dr. ir.
Discipline: Elektrotechniek
Materiaalkunde
Samenvatting:
Materialen voor micro-elektronica en nano-elektronica, halfgeleidercomponenten, poreuze mate­rialen, metaalsilicides, nanotechnologie: koolstofbuizen en nanodraden.
Activiteiten:
Docent (1989), hoogleraar (1998), gewoon hoogleraar (2003), vice-rector Wetenschap en Technologie (2005) KU Leuven; werkleider (1982-1987), onderzoeksdirecteur (1987-1998) FWO; gastdocent (1999-2005) universiteit van Pavia (Italië); groepsleider (1987) VLSI Materials and Technology Group, directeur (1998) departement Interconnect Technology and Silicides, programmadirecteur (1996) Industrial Affiliate Program on Silicides and Shallow Junctions, (2000) Interconnects, (2004) Nanotechnology IMEC.
Opleiding:
Burgerlijk werktuigkundig-elektrotechnisch ingenieur (1982), dr. ir. (1987) KU Leuven.
Discipline:
Materiaalfysica
Leerstoelen:
IBM-Fellowship (1986) CNET, Grenoble (Frankrijk), IMEC Fellow (2001).
Lidmaatschap:
Lid raad van bestuur Materials Research Society, redactieraden Applied Surface Science, Journal of Applied Physics en Materials Engineering Review Journal.
Karen Maex
Natuurwetenschappen
Elektrotechniek, Materiaalkunde