Members

En

The Academy is a society of outstanding scientists, artists and business leaders. Members of the Academy are appointed for life and join one of four Classes: Natural Sciences, Humanities, Arts and Technical Sciences. The members of the Academy frequently meet in the Palace of the Academies and discuss current developments in society from an interdisciplinary perspective. The Academy maintains ties with renowned experts who are elected as foreign members. It is not possible to apply for membership of the Academy. New members are elected after nomination by three patrons within the Academy.

Vanessa Joosen
Class of the Humanities
Membership: Member
Since: 2023
Title: Prof.
Discipline: Literature
Affiliation: Verbonden aan de Faculteit Letteren en Wijsbegeerte (UAntwerpen)
Summary:
Specialist op het gebied van de kinder- en jeugdliteratuur in het Engels en het Nederlands. Bijzondere aandachtsgebieden: de studie van leeftijd, sprookjes, jeugdliteratuur in vertaling, de geschiedenis van de jeugdliteratuur en digital humanities.
Activity:
Ondervoorzitter van de International Research Society in Children's Literature (sinds 2023); Recensent voor de Standaard der Letteren; organisator van de Children's Literature Summer School
Training:
Doctor in de Taal- en Letterkunde (2008), Universiteit Antwerpen, MA in English Literature / Children's Literature (2003), Roehampton University, UK; Lic. Germaanse filologie (2001), Universiteit Antwerpen; Lerarenopleiding, Universiteit Antwerpen
Awards:
Children's Literature Association Honor Award for Edited Volume (Grimm's Tales Around the Globe), 2016; American Library Association Choice Award for Outstanding Academic Publication, 2012; Prijs van de onderzoeksraad Herman Deleeck, 2010
Vanessa Joosen
Humanities
Literature
Greet Keppens
Class of Technical Sciences
Membership: Member
Since: 2015
Title: Ir.
Discipline: Food technology
Training:
Bio-ingenieur
Discipline:
Voedingsindustrie
Greet Keppens
Technical Sciences
Food technology
Karel Kersters
Class of Natural Sciences
Membership: Honorary Member
Since: 1998
Title: Prof. dr.
Discipline: Biochemistry
Biology
Summary:
Microbioloog met als belangrijkste onderzoeksgebieden vergelijkende biochemie en enzymologie van koolhydraatmetabolismen van verschillende bacteriële groepen, taxonomische en ecologische studies van verschillende Proteobacteria en melkzuurbacteriën, ontwikkeling van computerondersteunende bacteriële systematiek.
Activity:
Docent (1972), hoogleraar (1978), gewoon hoogleraar (1990) Laboratorium voor Microbiologie, Fac. Wetenschappen, UGent; directeur (1989-1998) BCCM/LMG bacteriënverzameling, een project van de POD Wetenschapsbeleid.
Training:
Dr. Zoö;logische Wetenschappen (1964) RUG.
Awards:
Laureaat KAWLSK (1967), Bergey Award USA (1996).
Discipline:
Bacteriologie
Membership:
Lid Nederlandse Vereniging voor Microbiologie, Belgische Vereniging voor Microbiologie, Société Française de Microbiologie, American Society for Microbiology, Society for general Microbiology.
Karel Kersters
Natural Sciences
Biochemistry, Biology
Honorary Member
Bart Keunen
Class of the Humanities
Membership: Member
Since: 2015
Discipline: Literary science
Affiliation: Verbonden aan de Vakgroep Letterkunde (UGent)
Bart Keunen
Humanities
Literary science
Joep Konings
Class of the Humanities
Membership: Member
Since: 2011
Title: Prof. dr.
Discipline: Economics
Affiliation: Verbonden aan de Faculteit Economie en Bedrijfswetenschappen (KU Leuven)
Activity:
Gewoon hoogleraar Katholieke Universiteit Leuven
Joep Konings
Humanities
Economics
Liesbet Lagae
Class of Technical Sciences
Membership: Member
Since: 2016
Discipline: Electrical technology
Affiliation: Verbonden aan IMEC
Website: www.imec.be
Liesbet Lagae
Technical Sciences
Electrical technology
Paul Lagasse
Class of Technical Sciences
Membership: Honorary Member
Since: 1996
Discipline: Electrical technology
Computing technologies
Affiliation: Verbonden aan de Vakgroep Informatietechnologie (UGent)
Summary:
Autoriteit op het vlak van telecommunicatie en informatietechnologie.
Activity:
Docent (1977), gewoon hoogleraar (1981), voorzitter vakgroep Informatietechnologie (1992) RUG; voorzitter Wetenschappelijk Comité van de Koninklijke Sterrenwacht van België (1992); secretaris-generaal URSI.
Training:
Burgerlijk elektrotechnisch ingenieur (1969), dr. ir. (1972) RUG.
Awards:
AIG-prijs (1968), prijs Isabella van Portugal (1969), studentenprijs KVIV (1969), wetenschappelijke Louis Empainprijs (1976), Winkler Prinsprijs (1976), prijs ACEC-100ste verjaardag (1982), alumniprijs (1982).
Chairs:
Francquileerstoel VUB (1987).
Membership:
Lid en voorzitter (1999) raad van bestuur IWT, beheerraad Belnet, raad van bestuur Flanders Technology International, raad van bestuur Technopolis, raad van toezicht ICTRegie Nederland, strategische adviesraad TNO-ICT Nederland, conseil scientifique Supelec Frankrijk, conseil scientifique Institut Télécom Frankrijk, Institute of Electrical and Electronic Engineers.
Paul Lagasse
Technical Sciences
Electrical technology, Computing technologies
Honorary Member
Mathijs Lamberigts
Class of the Humanities
Membership: Member
Since: 2011
Discipline: Modern history (1870-now)
Antiquity (until 500)
Affiliation: Verbonden aan de Faculteit Theologie en Religiewetenschappen (KU Leuven)
Summary:
Classicus en theoloog
Activity:
Gewoon hoogleraar Katholieke Universiteit Leuven
Discipline:
theologie
Mathijs Lamberigts
Humanities
Modern history (1870-now), Antiquity (until 500)
André Laporte
Class of the Arts
Membership: Honorary Member
Since: 1990
Discipline: Music
Composition
Summary:
Componist van expressieve en narratieve werken in de meest uiteenlopende stijlen, o.m. Kafka-opera Das Schloss (1986).
Activity:
Productieleider BRT; artistiek directeur BRT Filharmonisch Orkest (1963-92); directeur Artistieke Ensembles BRTN (1992-96); docent compositie Koninklijk Muziekconservatorium Brussel en Muziekkapel Koningin Elizabeth Waterloo.
Training:
Lemmensinstituut Mechelen (1949-58): orgel, piano, harmonie, contrapunt, fuga; lic. Muziekwetenschappen (1957) KU Leuven.
Awards:
Lemmens-Tinelprijs (1958), Koopalbeurs (1971 en 1975), ITALIA-prijs (1976), componist van het verplicht werk voor viool Koningin Elisabeth-wedstrijd 1989, Visser-Neerlandiaprijs (2002), René Snepvangersprijs (2008), Klara carriè;reprijs (2013).
Honorary titles:
Ridder in de orde van Leopold II, ridder in de Leopoldsorde, officier in de Leopolds­orde, commandeur in de orde van Leopold II, commandeur in de Leopoldsorde, grootofficier in de Kroonorde, grootofficier in de Leopoldsorde.
Membership:
Voorzitter Belgische afdeling van de International Society for Contemporary Music; erelid International Society for Contemporary Music.
André Laporte
Arts
Music, Composition
Honorary Member
Godelieve Laureys
Class of the Humanities
Membership: Member
Since: 2007
Title: Em. prof. dr.
Discipline: Linguistics
Affiliation: Verbonden aan de Vakgroep Taalkunde (UGent)
Summary:
Specialiste op het gebied van de Scandinavistiek, i.h.b. de Zweedse taalkunde. Haar onderzoek heeft betrekking op de contrastieve grammatica en contrastieve lexicologie van het Zweeds/Noors/Deens en het Nederlands en op natiegebonden taalvariatie en taalpolitiek.
Activity:
Gewoon hoogleraar (1984), onbezoldigd gasthoogleraar (1992) Scandinavische Taal- en Letterkunde rijksuniversiteit Groningen; gewoon hoogleraar (1990) en vakgroepvoorzitter RUG; directeur Interuniversitair Centrum voor Scandinavische Studies.
Training:
Dr. Germaanse Filologie (1979) RUG.
Honorary titles:
Ridder in de orde van de Poolster; officier in de orde van Oranje-Nassau.
Discipline:
scandinavistiek
Membership:
Corresponderend lid Taal- en Letterkunde-genootschap van de Finse Academie; lid Swedish Institute of Management, Stichting Scandinavian Transfer Centre Groningen.
Godelieve Laureys
Humanities
Linguistics
Rob Lenaers
Class of Technical Sciences
Membership: Honorary Member
Since: 2002
Title: Ir.
Discipline: Civil engineering
Affiliation: Ere-voorzitter Vanhout N.V.
Summary:
Landmeter en ingenieursfuncties bij SA CETEP (1964-1966), NV Transporoute & Travaux (1966-1969) en het Wegenfonds (1969-1972); technisch directeur (1972-1977), algemeen directeur (1977-1996), gedelegeerd bestuurder (1980-2005), voorzitter (2006) NV Vanhout (maakt nu deel uit van BESIX); Vice-President Corporate Relations (2004) BESIX.
Activity:
Voorzitter raad van bestuur Lessius Hogeschool Antwerpen, beleidsraad Instituut De Nayer Sint-Katelijne-Waver; ondervoorzitter Hogeschool voor Wetenschap en Kunst Brussel; lid Inrichtende Overheid van de KU Leuven, raad van bestuur VBO; ere-voorzitter Confederatie Bouw, Vlaamse Confederatie Bouw, WTCB; bestuurder Koninklijk College der Eretekens van de Arbeid.
Training:
Burgerlijk bouwkundig ingenieur (1964) KU Leuven; meetkundige (1971) Centrale Examencommissie.
Honorary titles:
Officier in de Kroonorde; eredeken van de Arbeid; bronzen Huldepenning-ereteken van de Arbeid eerste-; klasse; emeritus-eredeken van de Arbeid; commandeur in de orde van Leopold II; Grootofficier in de Leopoldsorde
Rob Lenaers
Technical Sciences
Civil engineering
Honorary Member
Ron Lesthaeghe
Class of the Humanities
Membership: Member
Since: 1996
Title: Prof.
Discipline: Statistics and methodology
Sociology
Summary:
Socioloog, werkt vooral over demografische onderwerpen Europa, Afrika, Amerikas.
Activity:
Gewoon hoogleraar (1978), voorzitter Centrum voor Sociologie (1984-88), decaan faculteit Economische, Sociale en Politieke Wetenschappen (1989-91), emeritus VUB. L. Colsonleerstoel Institut des Sciences Politiques de Paris (1989-91), J. Leclercqleerstoel UCL (1995-96), Erasmus leerstoel Harvard University (2002), visiting professor University of Michigan, distinguished visiting professor University of California Irvine. Buitenlands lid van de Koninklijke Nederlandse Academie Wetenschappen (KNAW) en de US National Academy of Sciences (NAS). Lid Academia Europaea
Training:
M.A. Sociologie/Demografie (Brown University 1968), dr. Sociale Wetenschappen (Universiteit Gent 1970).
Awards:
Irene B. Taeuber Award Population Association of America (2003), FWO Solvay Prize (2005), laureaat International Union Scientific Study of Population (2008). Verkozen lid Kon. Nederlandse Academie voor Wetenschappen (KNAW), United States National Academy of Sciences.
Honorary titles:
Groot-Officier Kroonorde
Discipline:
demografie
Ron Lesthaeghe
Humanities
Statistics and methodology, Sociology
Jan Leuridan
Class of Technical Sciences
Membership: Member
Since: 1998
Discipline: Mechanical engineering
Mechanics
Affiliation: Executive Vice-President & CTO van LMS International
Summary:
Testtechnieken voor dynamische sterkteberekening, akoestische metingen.
Activity:
Research Engineer (1981-1982) SDRC (Structural Dynamic Research Corporation), Milford, Ohio (VS); bestuurder, Executive Vice-president & CTO LMS International; voorzitter (1999) Vlaams Software Platform.
Training:
Burgerlijk werktuigkundig ingenieur (1980) KU Leuven; MSc. in Mechanical Engineering (1981), Ph.D. (1984) College of Mechanical Engineering, universiteit Cincinnati.
Chairs:
Elected fellow of the Belgian American Educational Foundation (BAEF) (1980).
Membership:
Vice-President Belgian Society of Mechanical and Environmental Engineering (1996-2001); lid directie­raad Agoria Vlaanderen, Society of Automotive Engineers (US).
Jan Leuridan
Technical Sciences
Mechanical engineering, Mechanics
Claude Libert
Class of Natural Sciences
Membership: Member
Since: 2020
Discipline: Cell and molecular biology
Animal sciences
Affiliation: Verbonden aan de Vakgroep Biomedische Moleculaire Biotechnologie (UGent)
Summary:
Expert in pathofysiologie van zoogdieren, meer bepaald sepsis en inflammatie, via een genetische aanpak.
Activity:
Gewoon Hoogleraar, lesgever cursussen met betrekking tot genome editing in zoogdieren; Secretaris examen commissie opleiding Biochemie & Biotechnologie; groepsleider van groep `Mouse Genetics in Inflammation' met als topic het begrijpen en bestrijden van sepsis. Lid van talrijke review panels, o.a. meerdere FWO commissies.
Training:
Dr. Wetenschappen (1993); Groepsleider bij VIB (vanaf 1997); Hoofddocent UGent (2003); Hoogleraar (2012); Gewoon Hoogeraar (2020). FWO aspirant en postdoctoraal onderzoeker. Buitenlands verblijf 1994-1995 IRBM Rome, Italië.
Awards:
1987: Afstudeerprijs Hofmann-La Roche; 1997: Driejaarlijkse prijs J. B. Van Helmont voor Pathophysiologie, Biophysica en Biochemie, door de Koninklijke Vlaamse Academie voor Geneeskunde; 1999: Prijs van de KVAB, sectie Biochemie, Moleculaire Biologie, Biotechnologie en Gentechnologie; 2000 Award Pharmacia
Claude Libert
Natural Sciences
Cell and molecular biology, Animal sciences
Ilse Logie
Class of the Humanities
Membership: Member
Since: 2023
Title: Prof. dr.
Discipline: Literature
Linguistics
Affiliation: Verbonden aan de Faculteit Letteren en Wijsbegeerte (UGent)
Summary:
Specialist Latijns-Amerikaanse literatuur. Focus op hedendaagse literatuur uit de Cono Sur (Argentinië, Chili, Uruguay). Onderzoek naar de representatie van diverse vormen van geweld in literatuur, naar literair vertalen, meertaligheid en culturele transfer.
Activity:
Hoogleraar Latijns-Amerikaanse letterkunde UGent
Training:
Doctor in de Letterkunde, UA 1997; Licentiaat Romaanse Filologie, UGent, 1986; Kandidaat in de Romaanse filologie, KUL, 1984.
Ilse Logie
Humanities
Literature, Linguistics
Egbert Lox
Class of Technical Sciences
Membership: Member
Since: 2006
Title: Prof.
Discipline: Technical sciences
Material science
Affiliation: Algemeen Voorzitter van de ie-net
Summary:
Katalyse, anorganische chemie, chemische technologie, batterijen, non-ferro metallurgie, moderne onderzoeksmethoden (high throughput experimentatie, computersimulaties), creativiteitstechnieken, technologie-roadmapping en scenario-opbouw, management van R&D, advocacy, diplomatieke contacten, wetgeving, Europese Unie,presentaties, voordrachten, strategische analyses
Activity:
Deeltijds docent (2000) faculteit Werktuigkunde Karlsruhe Institute of Technology (KIT), Duitsland, (2004) IFP School, Frankrijk, (2004) AutoUni Volkswagen, Duitsland; Vice-president Umicore te Olen en Hanau; verscheidene managementsopdrachten (1987-2005) van Degussa in Hanau, Duitsland.
Training:
Burgerlijk scheikundig ingenieur (1982), dr. ir. (1987) RUG.
Awards:
A.T. Colwell Merit Award van de Society of Automotive Engineers (VS) (1998).
Membership:
Lid Vereniging voor Katalyse van de Dechema, Duitsland.
Egbert Lox
Technical Sciences
Technical sciences, Material science
Petra Maclot
Class of the Arts
Membership: Member
Since: 2018
Discipline: Architecture
Archeology
Affiliation: Verbonden aan het Departement Architectuur (KU Leuven)
Summary:
Bouwhistorica en -archeologe & monumentenzorger, gespecialiseerd in burgerlijke gebouwen en stadsontwikkeling uit de Moderne Tijd, met focus op Antwerpen, woningbouw en interieurafwerking. Onderzoeksrapporten, publicaties, voordrachten.
Activity:
Erfgoedonderzoeker met losse contracten (1977-1989); Zelfstandig bouwhistorica (1990-2012, 2014-2017); Postdoctoraal onderzoeker FWO-Vlaanderen (2017-2020)
Training:
Binnenhuisarchitectuur (1977, Nationaal Hoger Instituut voor Bouwkunst en Stedenbouw Antwerpen); postgraduaat Monumenten en Landschappen (1984, Nationaal Hoger Instituut voor Bouwkunst en Stedenbouw Antwerpen); licentiaat Geschiedenis / Middeleeuwen (2006, Universiteit Antwerpen); Dr. Ingenieurswetenschappen/Architectuur (2014, KU Leuven)
Awards:
Prijs Erik Duverger 2017
Membership:
Antwerpse Vereniging voor Bouwhistorie en Geschiedenis (bestuur)
Petra Maclot
Arts
Architecture, Archeology
Bea Maes
Class of the Humanities
Membership: Member
Since: 2013
Title: Prof. dr.
Discipline: Pedagogy
Affiliation: Verbonden aan de Faculteit Psychologie en Pedagogische Wetenschappen (KU Leuven)
Summary:
orthopedagoge
Activity:
Gewoon hoogleraar aan de Faculteit Psychologie en Pedagogische wetenschappen van de KU Leuven; decaan van de faculteit PPW
Training:
Katholieke Universiteit Leuven
Discipline:
othopedagogie
Bea Maes
Humanities
Pedagogy
Francis Maes
Class of the Arts
Membership: Member
Since: 2009
Discipline: Musicology
Affiliation: Verbonden aan de Vakgroep Kunst-, Muziek- en Theaterwetenschappen (UGent)
Summary:
Musicoloog met de geschiedenis van de 19de en 20ste eeuwse muziek als specialiteit, i.h.b. Russische en Oost-Europese muziek.
Activity:
Research fellow (1994) universiteit California, Berkeley; artistiek directeur (1996) Festival van Vlaanderen; docent (1998) KUB, (2002) UGent.
Training:
Studies notenleer en kunstgeschiedenis (1983) Koninklijk Vlaams Muziekconservatorium Antwerpen; aggregaat Hoger Onderwijs (1987); dr. Kunstgeschiedenis en Oudheidkunde (1993) UGent.
Awards:
Floris van der Muerenprijs (1988), Fulbright-Hays Award (1994).
Membership:
Voorzitter Koninklijke Vereniging voor Muziekgeschiedenis.
Francis Maes
Arts
Musicology
Karen Maex
Class of Natural Sciences
Membership: Member
Since: 2009
Title: Prof. dr. ir.
Discipline: Electrical technology
Material science
Summary:
Materialen voor micro-elektronica en nano-elektronica, halfgeleidercomponenten, poreuze mate­rialen, metaalsilicides, nanotechnologie: koolstofbuizen en nanodraden.
Activity:
Docent (1989), hoogleraar (1998), gewoon hoogleraar (2003), vice-rector Wetenschap en Technologie (2005) KU Leuven; werkleider (1982-1987), onderzoeksdirecteur (1987-1998) FWO; gastdocent (1999-2005) universiteit van Pavia (Italië); groepsleider (1987) VLSI Materials and Technology Group, directeur (1998) departement Interconnect Technology and Silicides, programmadirecteur (1996) Industrial Affiliate Program on Silicides and Shallow Junctions, (2000) Interconnects, (2004) Nanotechnology IMEC.
Training:
Burgerlijk werktuigkundig-elektrotechnisch ingenieur (1982), dr. ir. (1987) KU Leuven.
Discipline:
Materiaalfysica
Chairs:
IBM-Fellowship (1986) CNET, Grenoble (Frankrijk), IMEC Fellow (2001).
Membership:
Lid raad van bestuur Materials Research Society, redactieraden Applied Surface Science, Journal of Applied Physics en Materials Engineering Review Journal.
Karen Maex
Natural Sciences
Electrical technology, Material science