Members

En

The Academy is a society of outstanding scientists, artists and business leaders. Members of the Academy are appointed for life and join one of four Classes: Natural Sciences, Humanities, Arts and Technical Sciences. The members of the Academy frequently meet in the Palace of the Academies and discuss current developments in society from an interdisciplinary perspective. The Academy maintains ties with renowned experts who are elected as foreign members. It is not possible to apply for membership of the Academy. New members are elected after nomination by three patrons within the Academy.

Luc Moens
Class of Natural Sciences
Membership: Member
Since: 2012
Title: Prof. dr.
Discipline: Chemistry
Affiliation: Verbonden aan de Vakgroep Analytische Chemie
Summary:
Specialist in de ontwikkeling van nieuwe analysemethoden, in het bijzonder voor de bepaling van ultraspoorelementconcentraties in (micro)stalen. Precieze meting van isotopenverhoudingen en de ontwikkeling van niet-destructieve methoden voor de analyse van kunstwerken. Verdere toepassingen in ultrazuivere materialen, geologische datering, archeologie, forensische en biomedische wetenschappen.
Activity:
Vicerector UGent (2005-2013)
Discipline:
scheikundige, gewoon hoogleraar Universiteit Gent
Membership:
Royal Society of Chemistry, Koninklijke Vlaamse Chemische Vereniging, Club van de Universitaire Stichting; Society for Applied Spectroscopy (tot 2009)
Luc Moens
Natural Sciences
Chemistry
Paula Moldenaers
Class of Technical Sciences
Membership: Member
Since: 2006
Title: Prof. dr. ir.
Discipline: Chemistry
Material science
Affiliation: Verbonden aan de Faculteit Ingenieurswetenschappen (KU Leuven)
Summary:
Burgerlijk ingenieur met onderzoek naar de reologie en de stromingsgeïnduceerde morfologie van complexe materialen, in het bijzonder twee-fasige polymere blends, biomaterialen en gevulde systemen.
Activity:
Assistent (1987), hoofddocent (1992), hoogleraar (1995), gewoon hoogleraar (1998) KU Leuven; Departementsvoorzitter Chemische Ingenieurstechnieken, KU Leuven; co-editor Applied Rheology en Journal of Rheology.
Training:
Burgerlijk scheikundig ingenieur (1980), aggregaat hoger secundair onderwijs (1984), dr. ir. (1987) KU Leuven.
Awards:
Annual Award British Society of Rheology (1991), Exxon Chemical Science and Engineering Award (1992) NFWO, Publication Award (1997 en 2009) Society of Rheology (VS), elected fellow of the Society of Rheology (USA)
Chairs:
ICI-JRS fellowship (1986), Guest scholarship (1986) Kyoto University (Japan).
Membership:
Lid Associatieraad voor Onderzoek KU Leuven, FWO-commissie Materiaalkunde en Chemische Ingenieurstechnieken, FNRS-commission Chimie Appliquée et Métallurgie.
Paula Moldenaers
Technical Sciences
Chemistry, Material science
Elisabeth Monard
Class of Technical Sciences
Membership: Member
Since: 2012
Title: Prof. dr. ir.
Discipline: Exact sciences
Technical sciences
Affiliation: Eresecretaris-generaal van het Fonds voor Wetenschappelijk Onderzoek
Summary:
Eresecretaris-generaal van het Fonds Wetenschappelijk Onderzoek - Vlaanderen (FWO)
Training:
Burgerlijk Scheikundig Ingenieur, dr. in de Toegepaste Wetenschappen
Discipline:
Secretaris-generaal van het Fonds Wetenschappelijk Onderzoek
Elisabeth Monard
Technical Sciences
Exact sciences, Technical sciences
Michel Naze
Class of Technical Sciences
Membership: Honorary Member
Since: 1995
Discipline: Business administration
Mechanical engineering
Summary:
Algemeen-voorzitter (1995-1997) KVIV. Algemeen voorzitter (1991- 1994) Vilv
Activity:
Technisch-commercieel ingenieur Brussel (1964-1968), filiaalhoofd Gent (1967-1968) FLÄKT; diensthoofd onderhoud en veiligheid (1968-1981) Brouwerijen Artois Leuven; productiedirecteur (1983-1984) Lamitref Hemiksem; Maintenance & Engineering manager (1981-1983), Operations manager, General manager (1984-1998) en General manager Growth projects Capsugel Bornem.
Training:
Burgerlijk werktuigkundig ingenieur (1962) KU Leuven; Ingénieur Brasseur (1969) UCLouvain.
Michel Naze
Technical Sciences
Business administration, Mechanical engineering
Honorary Member
Gerda Neyens
Class of Natural Sciences
Membership: Member
Since: 2013
Title: Prof.
Discipline: Physics
Affiliation: Verbonden aan het Departement Natuurkunde en Sterrenkunde (KU Leuven)
Summary:
Fysica
Training:
Katholieke Universiteit Leuven
Awards:
Prijs Vlaamse Wetenschappelijk Stichting, 2003 Fonds Frans Van Cauwelaert prijs, 2005
Discipline:
Fysica, Katholieke Universiteit Leuven
Gerda Neyens
Natural Sciences
Physics
Adolf Nivelle
Class of the Arts
Membership: Honorary Member
Since: 1988
Discipline: Architectuur
Summary:
Architect van zakelijk eenvoudige en duidelijke, geraffineerd rauwe en schijnbaar onafgewerkte gebouwen. Tevens actief in de ontwikkeling van architectuuronderwijs en -organisaties.
Activity:
Hoogleraar (1956), directeur (1970), ere-directeur (1991) Provinciaal Hoger Architectuurinstituut Hasselt.
Training:
Architect (1954) Hoger Architectuurinstituut Sint-Lucas Gent.
Awards:
Moderne Mens architectuurprijs 1ste (1957), Van de Venprijs 2de (1967), prijskamp Nationaal Instituut voor Huisvesting (1964, 1966, 1969), wedstrijd Gemeenschappelijk Centrum te Alken 1ste (1971).
Honorary titles:
Reserve officier van de Genie; commandeur in de Leopoldsorde.
Membership:
Lid Hoge Raad van het Artistiek Hoger Onderwijs (1970-78), Commissie Patrimonium Bisdom Hasselt; ondervoorzitter Commissie voor Monumenten en Landschappen (1986); voorzitter Architecten­vereniging van de Provincie Limburg; stichtend voorzitter Lions Van Veldeke Hasselt.
Adolf Nivelle
Arts
Architectuur
Honorary Member
Jef Ongena
Class of Natural Sciences
Membership: Member
Since: 2020
Discipline: Physics
Affiliation: Verbonden aan Koninklijke Militaire School
Jef Ongena
Natural Sciences
Physics
Patrick Onghena
Class of the Humanities
Membership: Member
Since: 2014
Title: Prof. dr.
Discipline: Psychology
Affiliation: Verbonden aan de Faculteit Psychologie en Pedagogische Wetenschappen (KU Leuven)
Summary:
Gewoon hoogleraar onderzoeksmethodologie en statistiek in psychologie en pedagogische wetenschappen.
Patrick Onghena
Humanities
Psychology
André Oosterlinck
Class of Technical Sciences
Membership: Honorary Member
Since: 2009
Title: Em. prof. dr. ir.
Honorary title: baron
Discipline: Mechanical engineering
Electrical technology
Affiliation: Voorzitter van de Associatie KU Leuven
Verbonden aan het Departement Elektrotechniek (KU Leuven)
Summary:
Elektronica, informatietechnologie, kennissystemen, signaalanalyse, robotvisie, biomedische beeld­interpretatie, spraakanalyse,
Activity:
Gewoon hoogleraar (1984), diensthoofd ESAT (1984-1994), vice-rector Exacte Wetenschappen (1990-1995), rector (1995-2005) KU Leuven; voorzitter Associatie KU Leuven; voorzitter en bestuurslid FWO, VLIR en VRWB; oprichter, mede-oprichter en bestuurder van de bedrijven ICOS nv, Eyetronics nv, QMedit nv en Easics nv.
Training:
Burgerlijk werktuigkundig-elektrotechnisch ingenieur (1972), dr. ir. (1977), speciaal doctoraat (1981) Toegepaste Wetenschappen KU Leuven; Specialisaties bij JPL-NASA, Pasadena.
Membership:
Lid Academia Europaea, bestuurslid EUA (European University Association); ondervoorzitter LERU (League of European Research Universities); voorzitter Coimbra Group Universities.
André Oosterlinck
Technical Sciences
Mechanical engineering, Electrical technology
Honorary Member
Letizia Paoli
Class of the Humanities
Membership: Member
Since: 2020
Discipline: Criminology
Affiliation: Verbonden aan de Faculteit Rechtsgeleerdheid (KU Leuven)
Letizia Paoli
Humanities
Criminology
Caroline Pauwels
Class of the Humanities
Membership: Member
Since: 2013
Title: Prof. dr.
Discipline: Communications
Affiliation: Rector van de Vrije Universiteit Brussel
Verbonden aan de Vakgroep Communicatiewetenschappen (VUB)
Caroline Pauwels
Humanities
Communications
Mauro Pawlowski
Class of the Arts
Membership: Member
Since: 2020
Discipline: Music
Affiliation: Zaakvoerder BVBA Epigon
Summary:
Mauro Pawlowski is een Belgische muzikant van Pools-Italiaanse afkomst. Hij werkte reeds samen met theatermakers, modeontwerpers, performance artiesten, beeldend kunstenaars, choreografen, schrijvers en cineasten. Hij componeerde muziek voor theater-, dans- en literaire producties van o.a. FroeFroe, Theater Stap, Zuidpool theater, VRT, VTM. Daarnaast is hij regelmatig te gast als muzikant bij projecten van uiteenlopende genres, met o.a. Roland Van Campenhout, Kris de Bruyne, Jan De Smet, Flat Earth Society, Spectra Ensemble en dEUS en heeft hij een wekelijkse column in HUMO. Als artistieke kameleon incarneert hij het Do-It-Yourself-principe en houdt hij zichzelf in een constante staat van beweging.
Mauro Pawlowski
Arts
Music
François Peeters
Class of Natural Sciences
Membership: Member
Since: 2011
Discipline: Physics
Affiliation: Verbonden aan het Department of Physics (UAntwerpen)
Summary:
fysicus
Activity:
Gewoon hoogleraar Universiteit Antwerpen
Discipline:
fysicus, gewoon hoogleraar Universiteit Antwerpen
François Peeters
Natural Sciences
Physics
Theo Peeters
Class of the Humanities
Membership: Honorary Member
Since: 1985
Title: Prof.
Discipline: Economics
Summary:
Econoom gespecialiseerd in de studie van internationale en Europese handels- en monetaire problemen.
Activity:
Docent (1971), hoogleraar (1973), gewoon hoogleraar (1975), buitengewoon hoogleraar (1988), emeritus (2002) KU Leuven; docent (1974-84) Europa College; gasthoogleraar aan verschillende binnen- en buitenlandse universiteiten.
Training:
Lic. Politieke en Administratieve Wetenschappen (1960), lic. Economische Wetenschappen (1964), M.A. Economie (1966), dr. Economie (1971).
Awards:
Vlieberghprijs voor staatshuishoudkunde (1972).
Chairs:
CRB-fellow Belgian American Educational Foundation.
Membership:
Lid American Economic Association, Vereniging voor Economie, SUERF; bestuurder (1986-92) en voorzitter (1990-92) BBL; gedelegeerd bestuurder KBC (1998-2000); voorzitter (1993-96) Limburgse Recon­versiemaatschappij en nv Mijnen, (1996-2000) Fidea, (2002-06) Studiecommissie voor de Vergrijzing; vice-voorzitter (2001-06) Hoge Raad van Financiën.
Theo Peeters
Humanities
Economics
Honorary Member
Jean Poesen
Class of Natural Sciences
Membership: Member
Since: 2009
Title: Prof. dr.
Discipline: Geography
Affiliation: Verbonden aan het Department of Earth and Environmental Sciences (KU Leuven)
Summary:
Geomorfologie, bodemerosie, bodemdegradatie, desertificatie, hydrologie, erosiebeheersing, bodem- en waterconservatie, landgebruiksveranderingen, experimentele geomorfologie, geografie van ontwikkelingslanden.
Activity:
Bevoegdverklaard navorser (1984), onderzoeksleider (1993), onderzoeksdirecteur (1995) FWO; hoogleraar (1994), buitengewoon hoogleraar (1999), gewoon hoogleraar en onderzoeksgroepvoorzitter Fysische en Regionale Geografie (2000) KU Leuven; gastprofessor (1994) in de vakgroep Bodembeheer en -hygiëne UGent; gasthoogleraar (2007) VUB.
Training:
Dr. Wetenschappen (1983) KU Leuven; Dr.Sc. Soil Science and Geomorphology (2009), universiteit Wolverhampton (UK).
Awards:
Prijs World Conservation Strategy (1984) WWF België, Conservation Award (1984) British Conservation Foundation, laureaat reisbeurzenwedstrijd (1984), Dr. J. Savat Prijs voor fysische geografie (1985), Wiley Award voor beste paper (1994) British Geomorphological Research Group.
Discipline:
Geomorfologie
Membership:
Werkend lid Koninklijke Academie voor Overzeese Wetenschappen; lid Nationale Comités Bodemkunde en IGBP-Global Change, World Association of Soil and Water Conservation, International Association of Geomorphologists, International Union of Soil Science, International Geographical Union, Réseau Erosion, Soil and Water Conservation Society (VS), Belgian Association for Geographical Studies, Belgian Soil Science Society; stichtend lid European Society of Soil Conservation; voorzitter Belgian Association of Geomorphology; vice-voorzitter COST Action Soil Erosion under Global Change.
Jean Poesen
Natural Sciences
Geography
Lucien Posman
Class of the Arts
Membership: Member
Since: 2009
Discipline: Music
Composition
Summary:
Componist en hoofddocent compositie en muziekschriftuur aan het Koninklijk Conservatorium Gent. Was stichter van Componisten Archipel Vlaanderen (ComAV) en artistiek verantwoordelijke van de concertzaal De Rode Pomp in Gent.
Activity:
Hoofddocent Koninklijk Conservatorium - Hogeschool Gent
Training:
Studeerde muziektheorie en compositie aan het Koninklijk Conservatorium Gent, contrapunt en fuga aan het Koninklijk Vlaams Conservatorium Antwerpen.
Awards:
Muizelhuisprijs voor Kamermuziek (1988), Prijs van de Gentenaar (1993), Fuga Trofee (2002), Prijs voor Nieuwe Muziek Provincie Oost-Vlaanderen (2010).
Membership:
Stichter en voorzitter ComAV (Componisten Archipel Vlaanderen); medewerker vzw De Verenigde Cultuurfabrieken.
Lucien Posman
Arts
Music, Composition
Danny Praet
Class of the Humanities
Membership: Member
Since: 2012
Discipline: Religious studies
Philosophy
Affiliation: Verbonden aan de Vakgroep Wijsbegeerte en Moraalwetenschap
Summary:
Antiek geesteshistoricus
Activity:
Hoogleraar Universiteit Gent
Training:
Klassieke Filologie Wijsbegeerte
Discipline:
antieke geschiedenis
Danny Praet
Humanities
Religious studies, Philosophy
Walter Prevenier
Class of the Humanities
Membership: Honorary Member
Since: 1985
Discipline: Middle ages (500-1500)
Summary:
Historicus bedrijvig in de oorkondenleer, de paleografie en de sociale geschiedenis van de late Middeleeuwen.
Activity:

Docent (1965), gewoon hoogleraar (1971), decaan faculteit Letteren en Wijsbegeerte (1984-86), emeritus (1999) RUG; buitengewoon hoogleraar VUB. Gasthoogleraar aan de universiteiten van Utrecht, California (Berkeley), Rutgers (New Jersey), Penn (Philadelphia), Columbia (New York), princeton="" en="" california="" (ucla).="" td="">

Ere-secretaris Koninklijke Commissie voor Geschiedenis; ere-voorzitter (1996) Commission internationale de Diplomatique; lid Academia Europaea te Cambridge (VK), Institute for Advanced Study (Princeton); corr. lid Medieval Academy of America (Cambridge, Mass.), Royal Historical Society (Londen); buitenl. lid Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen.

Training:
Dr. Letteren en Wijsbegeerte, groep Geschiedenis (1962) RUG.
Awards:
Prijs voor geschiedenis provincie Oost-Vlaanderen (1958), laureaat reisbeurzenwedstrijd (1960), laureaat KAWLSK (1960), Herman Vanderpoortenprijs (1990), prijs Anton Bergmann (2000-04).
Honorary titles:
Officier in de Leopoldsorde; commandeur in de Kroonorde; Burgerlijke Medaille eerste klasse; Burgerlijk Kruis eerste klasse; ereburger gemeente Zelzate.
Walter Prevenier
Humanities
Middle ages (500-1500)
Honorary Member
Filip Rathé
Class of the Arts
Membership: Member
Since: 2011
Discipline: Music
Composition
Summary:
componist/dirigent
Filip Rathé
Arts
Music, Composition
Paul Robbrecht
Class of the Arts
Membership: Member
Since: 2005
Discipline: Architectuur
Affiliation: Verbonden aan Robbrecht en Daem architecten
Summary:
Architect, centraal in zijn werk staat de architectonische cultuur, architectuur in conversatie met beeldende kunsten, wetenschap en muziek. Samen met Hilde Daem richtte hij in 1975 de architectuurstudio Robbrecht-Daem op in Gent.
Activity:
Docent (1992) Sint-Lucas Gent en UGent.
Training:
Studies Architectuur Sint-Lucas Gent.
Awards:
Godecharleprijs (1978), Grote Prijs van Rome (1979), Vlaamse Cultuurprijs voor Architectuur (1997), Cultuurprijs van de KU Leuven (2001).
Membership:
Lid van Centro Palladio Vicenza, Italië.
Paul Robbrecht
Arts
Architectuur