Members

En

The Academy is a society of outstanding scientists, artists and business leaders. Members of the Academy are appointed for life and join one of four Classes: Natural Sciences, Humanities, Arts and Technical Sciences. The members of the Academy frequently meet in the Palace of the Academies and discuss current developments in society from an interdisciplinary perspective. The Academy maintains ties with renowned experts who are elected as foreign members. It is not possible to apply for membership of the Academy. New members are elected after nomination by three patrons within the Academy.

Bernard Huys
Class of the Arts
Membership: Honorary Member
Since: 1980
Discipline: Musicology
Summary:
Musicoloog, gespecialiseerd in de muziekbibliotheconomie.
Activity:
Bibliothecaris (1960), hoofd muziekafdeling (1970), hoofd Departement Historische Verzamelingen (1994) Koninklijke Bibliotheek Albert I, Brussel; docent (1964) Hoger Sint-Lucas­instituut Brussel.
Training:
Dr. Rechten (1958), lic. Oudheidkunde en Kunstgeschiedenis (1967).
Awards:
Edward De Vynckprijs (1956).
Membership:
Bestuurslid Vereniging voor Muziekgeschiedenis van Antwerpen; vice-voorzitter Belgische Vereniging voor Muziekwetenschap; gewezen voorzitter Belgisch comité RILM, Stephan De Jonghestichting vzw; lid uitvoerend comité en gewezen vice-voorzitter International Association of Music Libraries; lid raad van beheer CEBEDEM, Arthur Meulemansfonds; lid Peter Benoitfonds.
Bernard Huys
Arts
Musicology
Honorary Member
Luc Huyse
Class of the Humanities
Membership: Honorary Member
Since: 1994
Discipline: Sociology
Summary:
Socioloog en politicoloog, werkzaam over het naoorlogse België: collaboratie en repressie, democratisering van het onderwijs, verzuiling, politiek bewustzijn, justitie, ...
Activity:
Gewoon hoogleraar (1975) KU Leuven; hoofdredacteur De Nieuwe Maand (1975-80).
Training:
Dr. Politieke en Sociale Wetenschappen.
Awards:
De Standaardprijs (1993); Cultuurprijs Vlaamse Gemeenschap 2006; BNP Paris Bas prijs beste essay 2006; Eredoctor UGent 2002; Arkprijs van het Vrije Woord 2009
Chairs:
Francquileerstoel VUB (1983).
Luc Huyse
Humanities
Sociology
Honorary Member
Dirk Inzé
Class of Natural Sciences
Membership: Member
Since: 2005
Title: Prof. dr.
Discipline: Cell and molecular biology
Plant and crop sciences
Affiliation: Verbonden aan het VIB-UGent
Summary:
Wereldwijde autoriteit op het gebied van stresstolerantie in planten, pionierswerk met studie van de regulatie van de celcyclus en groei in planten.
Activity:
Onderzoeksdirecteur INRA (1990-1998); wetenschappelijk directeur (2002) Department Plant Systems Biology, UGent, Vlaams Instituut voor Biotechnologie; deeltijds hoogleraar UGent (2002); stichter bedrijf CropDesign.
Training:
Dr. Moleculaire Genetica (1984).
Awards:
Körber Stiftung Prize (1994), laureaat Francquiprijs 2005.
Discipline:
Moleculaire biologie
Chairs:
Francquileerstoel (2005-2006) UA.
Dirk Inzé
Natural Sciences
Cell and molecular biology, Plant and crop sciences
Pierre Jacobs
Class of Natural Sciences
Membership: Member
Since: 1996
Discipline: Organic chemistry
Affiliation: Verbonden aan de Faculteit Bio-ingenieurswetenschappen (KU Leuven)
Summary:
Doet onderzoek in verschillende domeinen van de heterogene katalyse: ontwerpen van op maat gemaakte katalysatoren, koolwaterstoffentransformaties, katalytische chemie van hernieuwbare grondstoffen, milieu- en voedingskatalyse, fysico-chemie van katalysatoren.
Activity:
Aangesteld navorser (1972), bevoegdverklaard navorser (1976), onderzoeksdirecteur (1981-88) NFWO; gewoon hoogleraar (1989) KU Leuven.
Training:
Ir. Scheikunde en Landbouwindustrieën (1967), dr. Landbouwwetenschappen (1971), geaggregeerde Hoger Onderwijs (1976) KU Leuven.
curriculumitems:
Paul H. Emmett Award in Fundamental Catalysis (1981), Donald W. Breck Award of the International Zeolite Association (1998), Award of the American Oil Chemists Society, Kreitman Award (2001), Synetix Award for innovation in catalysis (2001), Belgian ODISSEA Mission (2002), Carl Ziegler lecturer (2004).
Discipline:
Organische chemie
Membership:
Lid American Chemical Society, American Oil Chemists Society; ere-voorzitter en lid International Zeolite Association.
Pierre Jacobs
Natural Sciences
Organic chemistry
Steven Jacobs
Class of the Arts
Membership: Member
Since: 2020
Discipline: Art and art sciences
Affiliation: Verbonden aan de Universiteit Antwerpen
Verbonden aan de Vakgroep Kunst-, Muziek- en Theaterwetenschappen
Summary:

Kunsthistoricus gespecialiseerd in de relaties tussen film en de beeldende kunsten. Verdiept zich in de interacties tussen beeldende kunst, film en architectuur. Zijn expertise omvat diverse aspecten van de Belgische moderne kunst, film en fotografie.

Steven Jacobs
Arts
Art and art sciences
Greet Keppens
Class of Technical Sciences
Membership: Member
Since: 2015
Title: Ir.
Discipline: Food technology
Affiliation: Algemeen Directeur van het AZ Sint-Elisabeth Zottegem
Training:
Bio-ingenieur
Discipline:
Voedingsindustrie
Greet Keppens
Technical Sciences
Food technology
Karel Kersters
Class of Natural Sciences
Membership: Member
Since: 1998
Title: Prof. dr.
Discipline: Biochemistry
Biology
Summary:

Microbioloog met als belangrijkste onderzoeksgebieden vergelijkende biochemie en enzymologie van koolhydraatmetabolismen van verschillende bacteriële groepen, taxonomische en ecologische studies van verschillende Proteobacteria en melkzuurbacteriën, ontwikkeling van computerondersteunende bacteriële systematiek.

 

Activity:
Docent (1972), hoogleraar (1978), gewoon hoogleraar (1990) Laboratorium voor Microbiologie, Fac. Wetenschappen, UGent; directeur (1989-1998) BCCM/LMG bacteriënverzameling, een project van de POD Wetenschapsbeleid.
Training:

Dr. Zoölogische Wetenschappen (1964) RUG.

 

Awards:
Laureaat KAWLSK (1967), Bergey Award USA (1996).
Discipline:
Bacteriologie
Membership:
Lid Nederlandse Vereniging voor Microbiologie, Belgische Vereniging voor Microbiologie, Société Française de Microbiologie, American Society for Microbiology, Society for general Microbiology.
Karel Kersters
Natural Sciences
Biochemistry, Biology
Bart Keunen
Class of the Humanities
Membership: Member
Since: 2015
Discipline: Literary science
Affiliation: Verbonden aan de Vakgroep Letterkunde
Bart Keunen
Humanities
Literary science
Joep Konings
Class of the Humanities
Membership: Member
Since: 2011
Title: Prof. dr.
Discipline: Economics
Affiliation: Verbonden aan de Faculteit Economie en Bedrijfswetenschappen (KU Leuven)
Activity:
Gewoon hoogleraar Katholieke Universiteit Leuven
Joep Konings
Humanities
Economics
Eduard Kühn
Class of Natural Sciences
Membership: Honorary Member
Since: 1990
Discipline: Animal sciences
Biology
Affiliation: Verbonden aan de Faculteit Wetenschappen (KU Leuven)
Summary:
Fysioloog, endocrinoloog, onderzoek naar de schildklier bij gewervelden.
Activity:
Docent (1970), hoogleraar (1974), gewoon hoogleraar (1976), voorzitter departement Biologie KU Leuven.
Training:
Dr. Fysiologie (1966) RUG.
Awards:
Wetenschappelijke Louis Empainprijs (1967).
Discipline:
Fysiologie
Chairs:
Postdoctoral research fellow aan het National Institute of Health, universiteit Texas, Dallas (1968-69).
Membership:
Vice-voorzitter Belgische Vereniging voor Endocrinologie; lid American Endocrine Society, European Comparative Endocrine Society, International Society of Neuro­endocrinology, International Society of Chronobiology, European Thyroid Association.
Eduard Kühn
Natural Sciences
Animal sciences, Biology
Honorary Member
Liesbet Lagae
Class of Technical Sciences
Membership: Member
Since: 2016
Discipline: Electrical technology
Affiliation: Verbonden aan IMEC
Website: www.imec.be
Liesbet Lagae
Technical Sciences
Electrical technology
Paul Lagasse
Class of Technical Sciences
Membership: Honorary Member
Since: 1996
Discipline: Electrical technology
Computing technologies
Affiliation: Verbonden aan de Vakgroep Informatietechnologie
Summary:
Autoriteit op het vlak van telecommunicatie en informatietechnologie.
Activity:
Docent (1977), gewoon hoogleraar (1981), voorzitter vakgroep Informatietechnologie (1992) RUG; voorzitter Wetenschappelijk Comité van de Koninklijke Sterrenwacht van België (1992); secretaris-generaal URSI.
Training:

Burgerlijk elektrotechnisch ingenieur (1969), dr. ir. (1972) RUG.

Awards:
AIG-prijs (1968), prijs Isabella van Portugal (1969), studentenprijs KVIV (1969), wetenschappelijke Louis Empainprijs (1976), Winkler Prinsprijs (1976), prijs ACEC-100ste verjaardag (1982), alumniprijs (1982).
Chairs:
Francquileerstoel VUB (1987).
Membership:
Lid en voorzitter (1999) raad van bestuur IWT, beheerraad Belnet, raad van bestuur Flanders Technology International, raad van bestuur Technopolis, raad van toezicht ICTRegie Nederland, strategische adviesraad TNO-ICT Nederland, conseil scientifique Supelec Frankrijk, conseil scientifique Institut Télécom Frankrijk, Institute of Electrical and Electronic Engineers.
Paul Lagasse
Technical Sciences
Electrical technology, Computing technologies
Honorary Member
Mathijs Lamberigts
Class of the Humanities
Membership: Member
Since: 2011
Discipline: Modern history (1870-now)
Antiquity (until 500)
Affiliation: Verbonden aan de Faculteit Theologie en Religiewetenschappen (KU Leuven)
Summary:
Classicus en theoloog
Activity:
Gewoon hoogleraar Katholieke Universiteit Leuven
Discipline:
theologie
Mathijs Lamberigts
Humanities
Modern history (1870-now), Antiquity (until 500)
André Laporte
Class of the Arts
Membership: Honorary Member
Since: 1990
Discipline: Music
Composition
Summary:
Componist van expressieve en narratieve werken in de meest uiteenlopende stijlen, o.m. Kafka-opera Das Schloss (1986).
Activity:
Productieleider BRT; artistiek directeur BRT Filharmonisch Orkest (1963-92); directeur Artistieke Ensembles BRTN (1992-96); docent compositie Koninklijk Muziekconservatorium Brussel en Muziekkapel Koningin Elizabeth Waterloo.
Training:
Lemmensinstituut Mechelen (1949-58): orgel, piano, harmonie, contrapunt, fuga; lic. Muziekwetenschappen (1957) KU Leuven.
Awards:
Lemmens-Tinelprijs (1958), Koopalbeurs (1971 en 1975), ITALIA-prijs (1976), componist van het verplicht werk voor viool Koningin Elisabeth-wedstrijd 1989, Visser-Neerlandiaprijs (2002), René Snepvangersprijs (2008), Klara carrièreprijs (2013).
Honorary titles:
Ridder in de orde van Leopold II, ridder in de Leopoldsorde, officier in de Leopolds­orde, commandeur in de orde van Leopold II, commandeur in de Leopoldsorde, grootofficier in de Kroonorde, grootofficier in de Leopoldsorde.
Membership:
Voorzitter Belgische afdeling van de International Society for Contemporary Music; erelid International Society for Contemporary Music.
André Laporte
Arts
Music, Composition
Honorary Member
Godelieve Laureys
Class of the Humanities
Membership: Member
Since: 2007
Title: Em. prof. dr.
Discipline: Linguistics
Affiliation: Verbonden aan de Vakgroep Taalkunde
Summary:
Specialiste op het gebied van de Scandinavistiek, i.h.b. de Zweedse taalkunde. Haar onderzoek heeft betrekking op de contrastieve grammatica en contrastieve lexicologie van het Zweeds/Noors/Deens en het Nederlands en op natiegebonden taalvariatie en taalpolitiek.
Activity:
Gewoon hoogleraar (1984), onbezoldigd gasthoogleraar (1992) Scandinavische Taal- en Letterkunde rijksuniversiteit Groningen; gewoon hoogleraar (1990) en vakgroepvoorzitter RUG; directeur Interuniversitair Centrum voor Scandinavische Studies.
Training:
Dr. Germaanse Filologie (1979) RUG.
Honorary titles:
Ridder in de orde van de Poolster; officier in de orde van Oranje-Nassau.
Discipline:
scandinavistiek
Membership:
Corresponderend lid Taal- en Letterkunde-genootschap van de Finse Academie; lid Swedish Institute of Management, Stichting Scandinavian Transfer Centre Groningen.
Godelieve Laureys
Humanities
Linguistics
Rob Lenaers
Class of Technical Sciences
Membership: Honorary Member
Since: 2002
Title: Ir.
Discipline: Civil engineering
Affiliation: Ere-voorzitter Vanhout N.V.
Summary:
Landmeter en ingenieursfuncties bij SA CETEP (1964-1966), NV Transporoute & Travaux (1966-1969) en het Wegenfonds (1969-1972); technisch directeur (1972-1977), algemeen directeur (1977-1996), gedelegeerd bestuurder (1980-2005), voorzitter (2006) NV Vanhout (maakt nu deel uit van BESIX); Vice-President Corporate Relations (2004) BESIX.
Activity:
Voorzitter raad van bestuur Lessius Hogeschool Antwerpen, beleidsraad Instituut De Nayer Sint-Katelijne-Waver; ondervoorzitter Hogeschool voor Wetenschap en Kunst Brussel; lid Inrichtende Overheid van de KU Leuven, raad van bestuur VBO; ere-voorzitter Confederatie Bouw, Vlaamse Confederatie Bouw, WTCB; bestuurder Koninklijk College der Eretekens van de Arbeid.
Training:
Burgerlijk bouwkundig ingenieur (1964) KU Leuven; meetkundige (1971) Centrale Examencommissie.
Honorary titles:
Officier in de Kroonorde; eredeken van de Arbeid; bronzen Huldepenning-ereteken van de Arbeid eerste­ klasse; emeritus-eredeken van de Arbeid; commandeur in de orde van Leopold II; Grootofficier in de Leopoldsorde
Rob Lenaers
Technical Sciences
Civil engineering
Honorary Member
Ron Lesthaeghe
Class of the Humanities
Membership: Member
Since: 1996
Title: Prof.
Discipline: Statistics and methodology
Sociology
Summary:
Socioloog, werkt vooral over demografische onderwerpen Europa, Afrika, Amerikas.
Activity:

Gewoon hoogleraar (1978), voorzitter Centrum voor Sociologie (1984-88), decaan faculteit Economische, Sociale en Politieke Wetenschappen (1989-91), emeritus VUB.

L. Colsonleerstoel Institut des Sciences Politiques de Paris (1989-91), J. Leclercqleerstoel UCL (1995-96), Erasmus leerstoel Harvard University (2002), visiting professor University of Michigan, distinguished visiting professor University of California Irvine.

Buitenlands lid van de Koninklijke Nederlandse Academie Wetenschappen (KNAW) en de US National Academy of Sciences (NAS). Lid Academia Europaea

 

 

Training:
M.A. Sociologie/Demografie (Brown University 1968), dr. Sociale Wetenschappen (Universiteit Gent 1970).
Awards:
Irene B. Taeuber Award Population Association of America (2003), FWO Solvay Prize (2005), laureaat International Union Scientific Study of Population (2008). Verkozen lid Kon. Nederlandse Academie voor Wetenschappen (KNAW), United States National Academy of Sciences.
Honorary titles:
Groot-Officier Kroonorde
Discipline:
demografie
Ron Lesthaeghe
Humanities
Statistics and methodology, Sociology
Jan Leuridan
Class of Technical Sciences
Membership: Member
Since: 1998
Discipline: Mechanical engineering
Mechanics
Affiliation: Executive Vice-President & CTO van LMS International
Summary:
Testtechnieken voor dynamische sterkteberekening, akoestische metingen.
Activity:
Research Engineer (1981-1982) SDRC (Structural Dynamic Research Corporation), Milford, Ohio (VS); bestuurder, Executive Vice-president & CTO LMS International; voorzitter (1999) Vlaams Software Platform.
Training:
Burgerlijk werktuigkundig ingenieur (1980) KU Leuven; MSc. in Mechanical Engineering (1981), Ph.D. (1984) College of Mechanical Engineering, universiteit Cincinnati.
Chairs:
Elected fellow of the Belgian American Educational Foundation (BAEF) (1980).
Membership:
Vice-President Belgian Society of Mechanical and Environmental Engineering (1996-2001); lid directie­raad Agoria Vlaanderen, Society of Automotive Engineers (US).
Jan Leuridan
Technical Sciences
Mechanical engineering, Mechanics
Claude Libert
Class of Natural Sciences
Membership: Member
Since: 2020
Discipline: Cell and molecular biology
Animal sciences
Affiliation: Verbonden aan de Vakgroep Biomedische Moleculaire Biotechnologie
Claude Libert
Natural Sciences
Cell and molecular biology, Animal sciences
Egbert Lox
Class of Technical Sciences
Membership: Member
Since: 2006
Title: Prof.
Discipline: Technical sciences
Material science
Affiliation: Senior Vice President Government Affairs van Umicore N.V./S.A.
Summary:
Katalyse, anorganische chemie, chemische technologie, batterijen, non-ferro metallurgie, moderne onderzoeksmethoden (high throughput experimentatie, computersimulaties), creativiteitstechnieken, technologie-roadmapping en scenario-opbouw, management van R&D, advocacy, diplomatieke contacten, wetgeving, Europese Unie,presentaties, voordrachten, strategische analyses
Activity:

Deeltijds docent (2000) faculteit Werktuigkunde Karlsruhe Institute of Technology (KIT), Duitsland, (2004) IFP School, Frankrijk, (2004) AutoUni Volkswagen, Duitsland; Vice-president Umicore te Olen en Hanau; verscheidene managementsopdrachten (1987-2005) van Degussa in Hanau, Duitsland.

 

Training:
Burgerlijk scheikundig ingenieur (1982), dr. ir. (1987) RUG.
Awards:
A.T. Colwell Merit Award van de Society of Automotive Engineers (VS) (1998).
Membership:
Lid Vereniging voor Katalyse van de Dechema, Duitsland.
Egbert Lox
Technical Sciences
Technical sciences, Material science